Ako vybrať karimatku

Úvod Rady a tipyAko vybrať karimatku

Ako vybrať karimatku

Chystáte sa na pár dní pod stan, na viacdenné túry, horolezecké prechody, alebo sa chcete jednoducho len kvalitne uložiť k spánku na karimatke? 

 

Po prvé je dôležité uvedomiť si hlavné vlastnosť spacieho vaku - a tou nie je ohrev tela, ale je to jeho tepelná izolácia. Dalo by sa povedať, že svojim vlastným teplom si okolo seba vytvárate bariéru z ohriateho vzduchu, ktorý je schopný spacák pojať, záleží samozrejme aj na kvalite a materiálu z ktorého je spacák vyrobený. Aby sa táto izolačná vrstva mohla vytvoriť, potrebuje, ako je povedané vyššie, vzduch.


Spacák dokáže svoju výplňou určité množstvo vzduchu pojať, ale akonáhle si do neho ľahnete, spodná vrstva vzduchu je vašou váhou vytlačená. Tým pádom prichádzate o potrebnú izoláciu od zeme, ktorá je väčšinou rozdielne teploty, než vaša telesná schránka. V túto dobu by mala prísť na rad karimatkaalebo nejaká izolácia, ktorá zapríčiní oddelenie od povrchu na ktorom ležíte a zvýši tak nielen vaše pohodlie, ale aj tepelný komfort.


Čím kvalitnejší spacák máte, tým lepšiu karimatku vlastne potrebujete. Za teplého počasia sa bez podložky hocikedy dokáže obísť, ale akonáhle príde na rad extrémnejšie spanie na snehu, zhoršené teplotné podmienky, tak je spanie bez kvalitnej karimatky veľkým rizikom s vaším vlastným zdravím.


Tepelný odpor, čo to je?

Aby sme sa mohli v oblasti úspešnosti izolácie karimatiek trochu lepšie orientovať, pozeráme sa vždy na hodnotu tepelného odporu – tá je značená písmenom R alebo nápisom R-value. Hodnota tejto veličiny zodpovedá vlastnej izolačnej schopnosti - teda čím máme R väčší, tým je odizolovanie väčšie. Toto všetko závisí od typu karimatky, jej hrúbky a zvolenom materiále. Dôležité je ale pozerať sa aj na očakávané aspekty. S vysokým R väčšinou rastie hrúbka a zároveň váha izolačnej podložky. Použitie tejto karimatky Štvorsezónnej je skvelé, ale ak hľadáme karimatku len na letné a jesenné stanovanie, uspokojíme sa s menšou hrúbkou a samozrejme aj menšou váhou. Vďaka tomu, že teploty v túto ročnú dobu nie sú nijak extrémne, izolačná schopnosť našej použitej podložky je dostačujúca a my tak nesieme o niekoľko sto gramov záťaže menej.


Dobré je pozerať aj na možné veľkosti. V dnešnej dobe sú väčšinou typy Regular, ktoré zodpovedajú bežnej postave (predajca od predajcu sa veľkostné normy líšia, väčšinou sa jedná ale o verziu okolo 183 - 187cm) a potom verzia Large, ktoré sú pre tých urastenejších, limitovaná veľkosť karimatky je 196 - 198 cm (ak hovoríme o samonafukovacích a nafukovacích podložkách). Výhodou sú aj špeciálne navrhnuté typy women, ktoré sú ideálne prispôsobené proporciám a potrebám každej ženy a jej postave.


Na záver by sme určite dodali, že aj záruka je veľkou hybnou pákou a tiež prezentáciou danej firmy Therm-A-Rest. Tu ide len a len odporučiť firmu TAR, karimatky tejto svetoznámej značky máme v ponuke, ktorá vyniká doživotnou obmedzenou zárukou na 25 rokov, vyberieme pár modelov, kde je záruka kratšieho charakteru. Čo sa týka tejto záruky a následnej reklamácie, tá sa vzťahuje na vady materiálové a funkčné.

 

 

 SAMONAFUKOVACIE KARIMATKY

 

Samonafukovačky v sebe spájaju výhody penových podložiek a nafukovacích matracoch. Vnútorná časť karimatky je väčšinou tvorená pórmi peny a celá táto konštrukcia je uzavretá do odolného obalu, často z nejakého plastu alebo nylonu, ktorý je možné nafúknuť. Vrstvy peny a obalu sú spojené v pevných švách, ktoré zaručujú efektné vlastnosti a udržujú tak penu napnutú, odolnú proti posunu aj preležaniu.


Vďaka obsahu ako peny, tak vzduchu, je aj pri menšej hrúbke zaručená veľká efektivita tepelného komfortu.


Vzduch cirkuluje medzi spojmi a v otvoroch peny a dochádza tak aj k príjemnému rozneseniu váhy do všetkých oblastí. Rizikovejšie partie, ako je oblasť bedier a zadku, ako aj hlavy bývajú u tých lepších podložiek upravené špecificky, aby bola táto oblasť v čo najväčšom pohodlí a izolácii. Niektoré z karimatiek majú aj vďaka tomuto faktoru hrúbku inú v centre (napr. 5cm) a na krajoch (napr 3cm).


V ultralight čiže odľahčených podložkách nebýva pena v celom rozsahu, ale tvoria ju len výseky v pene. Tým sa dá znížiť hmotnosť karimatky. Bohužiaľ zníženie ide ruka v ruke so životnosťou, ktorá vďaka tomuto úspornému kroku klesá.


Plnenie vzduchom býva pomocou ventilu, ktorý býva umiestnený v jednom z rohov karimatky. K nasatiu vzduchu dôjde po otvorení ventilu. K nasatiu nedôjde hneď, treba si nejakú dobu počkať. Rozpínanie karimatky pôsobí ako pumpa a nasáva vzduch dovnútra podložky. Nemožno predpokladať, že sa takto karimatka nafúkne úplne, dôležité je aj nasledovné dofúknutie ústami, ktorým docielite tvrdosť na vami požadovanú hranicu, ventil sa po dofúknutí ručne uzavrie.


Pre následovné zbalenie sa ventil otvorí a vzduch sa vypustí a následne dovytlačia posledné jeho zvyšky. Matrac sa potom zbalí, najlepšie do transportného obalu.
Skladovanie samonafukovaček je odporučené s otvoreným ventilom, v nafúknutej pozícii, najlepšie na tmavšom mieste - svetlo, vysoké teploty a veľký slnečný žiar nerobí použitým materiálom dobre.


Vďaka veľkej obľúbenosti a tým aj orientácii firiem na tieto podložky si tu vyberie každý. Vyrábajú sa rôzne hrúbky, váhy, šírky, farby, verzia rôzne dlhé, verzia detské a verzia pre ženy.


Teplotné určenie koreluje s použitou hrúbkou - nájdeme tu typické štvorsezónne samonafukovačky, ako aj verzia pre ľahkú turistiku, treking, verzia do kempov a tak ďalej.


Transport týchto matracoch, hlavne tých zbaliteľných napoly, býva veľmi pohodlný a komfortný, väčšinou sú po zrolovaní veľmi malé a vmestia sa do batohu, nedochádza tak k možnému roztrhnutiu a poškodeniu ako u penových karimatiek zavesených na batohoch. Výhodou je aj transportný obal, ktorý odolnosť a kompresiu ešte zvyšuje.

 

 NAFUKOVACIE KARIMATKY

 

Nafukovacie karimatky sú kategóriou samou pre sebe. Izolácia s pomocou obalu naplneného vzduchom je veľmi efektná, spanie je veľmi komfortné, tepelná izolácia je asi najvyššia možná, rozmery, zbaliteľnosť, hmostnosť všetko je minimalizované.

 


Bohužiaľ je tu veľké mínus a tou je veľká náchylnosť k poškodeniu.


Zničiť sa môžu akýmikoľvek ostrými predmetmi, nešetrným zaobchádzaním, ale aj blízkosťou variče, dokonca aj intenzívne slnečné žiare nie je pre tieto matracoch optimálne. Vďaka nadmernému teplu môže dôjsť k povoleniu švov, následnému vydutie, poruche obalu a strate funkčnosti.


U outdoorových nafukovacích podložiek sa na prvok prerazeniu myslelo a preto sa zaviedli v prepážky a komory. Preto keď dôjde k prederavenie len jednej komory, nemusí to znamenať hneď zánik funkčnosti, väčšina karimatiek totiž disponuje hneď 6 alebo 8 komorami.


Pre použitie v náročnejších podmienkach sa vyrába matrace so zvýšenou odolnosťou povrchu proti prierazu, znesú aj horšie tepelné podmienky. To ale len za predpokladu, že pod nafukovačky použijete aj inú matrac, napr EVAzotku. Je to preto, že vzduch obsiahnutý v komorách ľahšie cirkuluje a tým pádom tak dobre neizoluje od pokladu. Môže tak totiž prevádzať teplotu a rozvádzať ju. Tento nechtěnný prvok elimunijeme pridaním vrstvy pod vlastnou nafukovačku.

Copyright 2017 - 2022 © greenzone.sk